Tonča z páté třídy Jaromíra Hüttlová

ISBN:

Published:

Hardcover

208 pages


Description

Tonča z páté třídy  by  Jaromíra Hüttlová

Tonča z páté třídy by Jaromíra Hüttlová
| Hardcover | PDF, EPUB, FB2, DjVu, audiobook, mp3, ZIP | 208 pages | ISBN: | 9.15 Mb

Tonča z páté třídy, s podtitulem Příběhy dětí z jedné ulice, je krásný příběh jedné obyčejné rodiny z předměstí Prahy, Krátké ulice.Hlavní postavou knihy je páťačka Tonča Machová. Má starší sestru Máňu, která již chodí na obchodní školu, malouMoreTonča z páté třídy, s podtitulem Příběhy dětí z jedné ulice, je krásný příběh jedné obyčejné rodiny z předměstí Prahy, Krátké ulice.Hlavní postavou knihy je páťačka Tonča Machová. Má starší sestru Máňu, která již chodí na obchodní školu, malou sestřičku Olušku, o kterou se často a ráda stará, a dvě kamarádky Mílu a Evu.

V Krátké ulici stojí oproti sobě vilová čtvrť a chudší, staré domky. V jednom z takových domků, ale se zahradou, bydlela i rodina Machova. Míla, kamarádka Tonči, byla jedinou dívkou z vilové čtvrti, s kterou se kamarádila.Když jednou v podvečer Tonča s Oluškou v kočárku, a kamarádkou Evou odpočívaly po hře s kamarádkami na poli, kde již osaměly, zahlídly u opuštěné novostavby vystrašenou, ošuntěle vypadající asi desetiletou holčičku, kterou neznaly, ani nikdy předtím neviděly. Krátce na to byla již Eva povolána domů, tedy nestihly zjistit, o koho jde.

Sešly se ale ještě ten den večer, jelikož jim maminky dovolily, a šly se podívat k boudě blízko novostavby, kde se skladovalo náčiní, kde předtím dívenku zahlédly. Nahlédly dovnitř a po chvilce se kolem nich prohnala malá dívka, a než se Tonča s Evou vzpamatovaly, byla ta tam. Tonča mluvila nahlas na Evu, že už půjdou domů.

Zlobila se na sebe, že jí vyplašily, a že nejspíš se toulavá holčička dnes nevyspí aspoň uvnitř této boudy. Doufala, že uslyší-li je, jak odchází, vrátí se tam nazpět. Poté šly holčičky domů. Tonča nemohla vzrušením usnout.Druhého dne, když maminka poslala Tonču pro housky do krámu, ale začala na holčičku znovu myslet. Navíc, když došla k paní Roubalové, majitelce obchodu, slyšela, jak se tam o ní baví - že hlídač našel ráno dítě spát v boudě u novostavby.

Tonče se ulevilo, že dívka nespala venku. Běžela domů a po snídani na cestě do školy vše vyprávěla Evě. Když míjely krám paní Roubalové, slyšely křik a před obchodem byl shluk. Paní Roubalová držela holčičku za ruku a křičela, protože jí chytila při činu, kdy ukradla 2 housky. Ostatní ženy dítě obhajovaly, že má jistě hlad - měly s dítětem soucit, ale to už se blížil k obchodu strážník. Vyslechl, co se stalo, zeptal se holčičky, jak se jmenuje - odpověděla Lída Kalinová a kde bydlí (ve Viničné ulici), a poté si dítě odvedl. Tonča se přihlásila, protože by ráda řekla, co o Lídě ví.

Strážník se jí zeptal, kam chodí do školy a slíbil jí, že se za ní později staví. Tonča ještě doběhne Lídu s panem strážníkem a vtiskne jí svůj chléb, co jí dala maminka k svačině. Jistě musí mít Lída hlad, proto kradla. Lída si ho neochotně vzala. Když poté žáby přišly do třídy, byly duchem nepřítomné. I paní učitelka se divila, co se stalo. Když konečně do třídy přišel strážník a vyvolal si Tonču, paní učitelka se ptala, co se stalo, protože Tonča byla vzorná žákyně.

Strážník jí však uklidnil, že potřebuje jen její svědectví...Příběh Tonči, Evy, Lídy a Tončiny rodiny, které se to velmi týká poté pokračuje. Pro Tončinu maminku to není jednoduché a je to vůbec poprvé, co jí Tonča neposlechne a má na věc zásadně odlišný názor, než maminka, ke které ztrácí důvěru. Lída je dítě zkažené výchovou své matky, s kterou se v příběhu taktéž setkáme. Dalšími postavami, které se do děje ještě zapojí jsou rodiče Evy a Tončiny prarodiče. Vše nakonec ale dobře dopadne.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Tonča z páté třídy":


cammiebento.com

©2008-2015 | DMCA | Contact us